מידעתא - הקמת אתרים
 
      my  -data.co.il      טל. 052-3751200     
   


דף הבית >> My-Data >> דפי בריאות >> אונקולוגיה >> לקראת שבוע סרטן העור - קיראו ולכו להיבדק
 

 
 

 גידולים בעור
   
גידולים בעור
 
גידולי עור שפירים
Verrucae Vulgaris - אילו הן יבלות. אין סכנת התמרה לממאירות. ניתן להוציאם ע"י הקפאה או שימוש בחומר קורוזיבי, וכן בשיטות אחרות.
 
ציסטות
אילו הם חללים תת עוריים המלאים בנוזל. לעתים הם מוחשים כגושים סולידים. בניהם ניתן לזהות ציסטה אפידרמלית, ציסטה צבסאית שמוצאה מבלוטת זיעה, ציסטה דרמואידית שהיא ציסטה מולדת היכולה להתגלות גם בגיל מאוחר ו Ganglia הנגרמת, ככל הנראה, בעיקבות רפיון רצועות האחיזה של מפרקים סינוביאלים (Retinaculum). שכיחותן גבוהה בעיקר באזור הידיים והרגליים. אין בהם סכנה ואין כל בעיה ללחוץ עליהם (אלא אם זה גורם לכאב). ניתן להוציא את הציסטות אך לעתים הן חוזרות באותו מקום. לעתים הציסטה נעלמת עצמונית.
 
גידולים וסקולרים (בכלי דם)    
Hemangiomas- נגעים אדומים ורכים המתפשטים בעיקר באזור הפנים והצוואר עד גיל שנה. הנגעים נוצרים עקב ריבוי תאי מסט בשלב השגשוג העוברי. לעתים יש שיפור ספונטני. קיים טיפול לעצירת גדילתם וכן טיפול קוסמטי פלסטי (למשל עם לייזר). גידולים אילו אינם נוטים לדמם.
Vascular Malformation- כאן כלי הדם גדלים במנגנון דומה להמנגיומות העוריות (כלומר גם שגשוג שמקורו בשלב ההתפתחות העוברי). אילו נחלקים ל:
Capillary Hemangioma - שמקורם בהתרבות נימי דם. צורה זו נוטה להתמקד בפנים, חזה ובגפיים. במקרים אילו יש לשלול מחלות נוירולוגיות עוריות שונות.
Cavernous Hemangioma- כאן מעורבות רקמות עמוקות יותר כמו הרקמה התת עורית ואפילו שרירים. מדובר בהתרחבות של ורידים, אותם יש להוציא.
Lymphangioma - נרגמת בד"כ בגלל שגשוג דרכי הלימפה. באזור השגשוג יכולה לחול היפרטרופיה של הרקמות הרכות שמסביב.
Arteriovenous Malformation - הפרעה וגדילה של וריד המחובר לעורק. כשבעיה כזו נמצאת בתוך הגולגולת היא יכולה לסכן חיים.
 
Pyogenic granulomas - אילו הם נגעים פפולרים הצומחים על החזה, פנים או אצבעות. לאחר זמן מסוים צמיחתן נצרת. הנגעים נוטים לדמם.
Spider nevi = Telangiectasias - מתרחש בכל קבוצת גיל. ממוקם בעיקר באזור הפנים, חזה וגפיים. התופעה שכיחה בעיקר בזמן הריון או בציהרוזיס. הנגע בנוי מעורקיק מרכזי וסביבו כלי דם הדומים לורידונים היוצאים ממנו. רק לעתים נדירות הם מדממים, כך שסילוקם מבוצע מסיבות קוסמטיות.
Glomus tumors - גידולים כואבים ביותר הממוקמים בד"כ במיטת הציפורן. הטיפול הוא כריתת הנגע.
 
גידולים עצביים
Neurilemomas - גידולים שמקורם תאי שוו'אן. הם אינם כואבים במיוחד וניתן להוציאם אם הם מפריעים.
Neurofibromas - גידולים המערבים את מערכת העצבים ואת רקמת החיבור. הם מתקשרים למחלת פון רקלינהאוזן (Neurofibromatosis ) שאחת הסימנים שלה הוא "כתמי קפה וחלב" במספר מקומות בגוף. הסכנה עם גידולים אילו היא נטייתם לצמוח גם במוח ולצור לחץ על מרכזים חיוניים (למרות שאינם ממאירים). גידולים אילו יכולים לעבור התמרה לגידול ממאיר ויש להוציאם.
 
Keloids
צלקת היפרטרופית המכילה תאי רקמת חיבור. הצלקת בולטת במיוחד. התופעה שכיחה יותר בכושים.
 
נבוס Nevi
נבוסים הם נגעי פיגמנטציה על העור. הם שונים מנמשים רגילים בגלל עומקם בעור. ממוצע הנגעים באדם הלבן הוא כ 15-20 נגעים לאדם. יש לעקוב אחריהם מתוך חשש להתמרה ממאירה, אך אין היגיון להוציא כל נמש בגוף. קיימים נגעים שטוחים וכהים בגודל 1-2 ס"מ, לעתים הם שעירים. לאחר גיל הבגרות המינית הם עלולים להפוך לממאירים. נגעים שחורים חומים, או נגעים כחלחלים, מעט מורמים מן העור וקטנים מס"מ אחד אינם נוטים להפוך לממאירים. קיימים גם נגעים תת עוריים בעלי גבולות ברורים הקטנים מס"מ אחד. גם אילו אינם נוטים לעבור התמרה לממאירים. לעומתם, נגעים ענקיים, חומים שחורים ושעירים המפושטים בגוף נוטים, ב 10% מהמקרים להפוך לממאירים.
 
התוויות נגד (גידולים שפירים בעור)
לא קיימות כל התווית נגד לטיפול שיאצו באזור גידולים שפירים של העור. עם זאת, אין ללחוץ באזור של גידול מפריש (או של כל פצע מפריש אחר). לגבי יבלות ויראליות, אין בעיה ללחוץ באזורן אך יש לזכור שהן עלולות להדביק את המטפל ביצירת מגע ישיר עימן.
 
גידולים טרום ממאירים
אילו הם גידולים עם נטייה גבוהה להיהפך לממאירים.
 
Actinic keratosis- נגע נוקשה באפידרמיס הממוקם באזורים שהיו חשופים לשמש. 10-20% מהנגעים יעברו התמרה לממאירות.
Bowen's disease - זהו סוג של Squamous Cell Ca.   (SCC = קרצינומה קשקשית) in situ הממוקמת היטב בתוך האפידרמיס. גידול זה אינו יכול שלוח גרורות שכן הוא ממוקם באזור ללא כלי לימפה.
Keratoacanthoma - נגע עורי הממוקם לרוב באזור הראש, צוואר או גפיים עליונות. הגידול מתפשט במהירות לסביבתו במהלך 2-8 שבועות ראשונים ואח"כ עובר נסיגה עצמונית. ברבע מהמקרים מסתבר שמדובר ב SCC .
 
התוויות נגד (גידולים טרום ממאירים)
למרות נטיית הגידולים לממאירות, לא ידועה כל התווית נגד לטיפול בשיאצו במטופל עם גידולים כאילו.
 
 
גידולי עור ממאירים
 
Malignant Melanoma
שכיחות המלנומות עלתה בעשור האחרון, כנראה בגלל חשיפה מרובה לשמש באנשים בהירים ורגישים. השכיחות גבוהה במיוחד בעשור החמישי לחיים והיא קיימת בגברים ובנשים במידה שווה. בגברים הנגע יותר שכיח באזור העורף, חזה וגפיים עליונות. בנשים הנגע שכיח יותר באזור העורף, גפיים תחתונות ועליונות. .
70% מהמלנומות שטוחות וממוקמות בעיקר ברגליים ובעורף. לגידול גבולות לא סדירים. בד"כ גידולים אילו מתגלים בזמן והפרוגנוזה שלהם טובה. 15% מהמלנומות בעלות מבנה נודולרי. הן יכולות להימצא בכל מקום. הגידול נוטה לחדור במהירות לעומק ולכן הפרוגנוזה אינה טובה. 10% מהמלנומות בולטות כמו עדשה. הן נוטות לצמוח בעיקר באיזור רקמות ריריות ובכפות הידיים והרגליים. הגבולות של הגידול אינם סדירים. הגידול איטי ויותר בכיוון שטחי. הפרוגנוזה תלויה במידת החדירה לעומק. צורה נוספת של מלנומה היא צורת העדשה הבולטת מתוך נמש קיים. צורה זו אינה שכיחה והיא קיימת בעיקר במבוגרים מעל גיל 70. הגידול איטי ורדיאלי (לצדדים), לכן הפרוגנוזה מצוינת.
 
דרוג המלנומה מתבצע לפי הקלסיפיקציה ע"ש קלארק:
רמה I  - הגידול מוגבל לאפידרמיס.
רמה II - הגידול חודר לדרמיס.
רמה III - הגידול ממלא את שכבת הדרמיס אך אינו פולש הלאה.
רמה IV - הגידול עובר את הדרמיס.
רמה V - הגידול פולש לשומן התת עורי.
 
מקובל להניח כי מטופלים עם גידול עד רמה III שעומק חדירת המלנומה אינו עובר את ה 0.76 מ"מ נמצאים בסיכון נמוך לקיום גרורות. ברמות IV ו V עם חדירה לעומק של יותר מ 1.5 ס"מ קיים סיכון גבוה לגרורות מרוחקות.
 הפרוגנוזה תלויה במצב הבלוטות הלימפה האזוריות. אם הגידול מוגבל למקומו, השרידות לחמש שנים נמצאת בסביבות 80-90% . אם מעורבות קשריות לימפה מקומיות השרידות יורדת ל 30-50% . פציינטים עם גרורות לאיברים לא יחיו יותר משנה אחת.
הטיפול כולל כריתת הנגע וסביבתו וטיפולים משלימים להאטת התפתחות הגרורות.
 
Basal Cell Ca.
קרצינומה של קרקעית העור (BCC) שכיחה ביותר, ונפוצה בעיקר באזורים שהיה בהם דרמטיטיס. בגלל הנטייה שלהם להתפשט באופן איטי ביותר, הפרוגנוזה מצוינת.
לגידול גבולות שקופים למחצה בצורת אגס. לעתים הם משנים צבעם ולעתים מופיעות טלאנגיקטאזיות. כשהנגע גדל הוא יכול להתכייב. מקובל להוציאן וסיכויי הריפוי, כאמור, מצוינים.
 
Squamous Cell Ca.
קרצינומה קשקשית של העור (SCC) הם השניים בשכיחותם לאחר ה BCC . הגידול יכול לגדול במהירות ולשלוח גרורות דרך מחזור הדם והלימפה. הגידול שכיח באזור הראש והידיים. הוא יכול להתפתח מצלקת של כוויה או גידול כלשהו וכן בהשפעת חומרים תעשייתיים. הגידול שכיח באזור השפתיים, שיפולי האף ובית השחי.
 
Sarcomas
מדובר בגידולים של רקמות רכות. גידולים אילו מהווים רק 1% מכלל הגידולים הממאירים. קיימים כ 20 סוגי סרקומות, כאשר לכל אחד נטייה שונה לשלוח גרורות ולהתפשט.
בד"כ נתן להרגיש מסה לא כואבת. האבחנה בעזרת ביופסיה ו MRI . הגידול נוטה לשלוח גרורות דרך מערכת הדם. הריאות הנפגעות העיקריות. פיזור לימפטי פחות שכיח ומתרחש בד"כ רק בשלבים האחרונים של המחלה. בגילוי בזמן, ברוב המקרים, הפרוגנוזה עומדת סביב 70% לחמש שנות שרידות. סוג מסוים וידוע של סרקומה הוא Kaposi's sarcoma שעד לפני שנים לא רבות נחשב לגידול עורי איטי הנפוץ בזקנים. עם הופעת האיידס, נצפו מספר רב של מטופלים צעירים הלוקים במחלה זו.
 
התווית נגד (גידולי אור ממאירים)
ב BCC לא ידועה כל התווית נגד. SCC ומלנומה עלולים להתפשט דרך מחזור הדם והלימפה, ולכן מומלץ להימנע מטיפול באזורים קרובים. הטיפול באזורים מרוחקים או במצבי מלנומה בהם קימות גרורות הוא טיפול פליאטיבי (תומך) ורצוי.
לגבי הסרקומות, במקרה שהגידול חדר את העור ושלח גרורות, יש להימנע מטיפול באזור ובכל קשריות הלימפה האזוריות. יוצא דופן הוא הקפוסיס סרקומה. במידה שמדובר בגידול סיסטמי (נגעים במספר מקומות בגוף) ולא בנגע בודד אחד, ניתן לטפל במטופל ללא כל התוויות נגד ספציפיות.
 
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.
חומר זה מוגש כשירות ע"י הקליניקה של תמורות.
ניתן לשכפל ולהעביר חומר זה לכל גורם ובלבד שיצוין במפורש מקור חומר זה. 
©Tmurot

http://www.tmurot.org.il/docs/cancer_skin.doc
מידעתא - סרוק לנייד


 
נילי גולן - פייסבוק
 


 

התחברות למנהלים
 

                     כתבו אלינו        הצטרפו לקורס חינם להקמת אתרים  
מאמרים בנושאי בריאות המפורסמים באתר, אינם תחליף לייעוץ מיקצועי. רצוי לפנות ישירות לכותב המאמר להבהרות  

מידעתא

בלוג

בניית אתרים

דפי בריאות

מידענות

מאמרים חדשים - בריאות


מאמרים חדשים - מידענות
גלקטוסמיה

תזונה ודיאטה

 אתרים


מפת האתר
צרו קשר
blog


מהפכה בגבעת יואב? ייצוג נשים בהנהלה החלקאית
ותודה לאורלי וגיא ולחברת החשמל
אחיותי הנשים - ייצוג נשים בהנהלה החקלאית
רק 5 ימים לסגירת החשמל של פנינה
לפנינה סימנה לא יהיה חשמל - מי אשם?
כיצד הפכתי למטרה נעה בפייסבוק
ושוב מלחמה בדרום
מדוע אני נוסעת לחו"ל ומתנצלת? או צדק תיירותי
כמה נשים וגברים ימותו מסרטן, בדרום רמת הגולן וכמה יחלו עד שמישהו יעלה ספק קטן בקשר למספרם הרב?
למטיילי הכנרת שלום רב

מצגת סמינרשת 2 - הקמת חנות
מצגת סמינרשת מס' 1 שאלות - הקמת אתרים
צעדים ראשונים
כיצד מתחילים?
עיצוב האתר
כתיבת תוכן
דומיין - שם מתחם לאתר
קידום האתר ברשת
קידום אתרי תיירות
הגדרות דואר
כלים מתקדמים
מידענות
בנה אתר 


רפואת ילדים
אנדוקרינולוגיה
שפעת
אורטופדיה
גריאטריה
הומיאופתיה
מחקרים וסקרים
מיכשור רפואי ובריאותי
נוירולוגיה ילדים
רפואה טבעית
רפואה מרחוק
רשלנות רפואית
אנטי אייג'ינג
דפי בריאות - מאמרים
מוצרי בריאות ותוספי תזונה


 

קורס - בניית אתרים
הקמת אתרים - חדש

ייצוג נשים בהנהלה החקלאית - מאמר משישי בגולן
יש דרכים להתמודדות נגד השפעת - דר אריה אבני
דרכים לטיפול בשפעת - נילי גולן
הנחיות משרד הבריאות לטיפול בשפעת
הנחיות לטיפול בשפעת החזירים - משרד הבריאות
הומיאופתיה - טיפול בשפעת
סופגניות חנוכה אינן אויב! מאת רחל גרנות, דיאטנית
דיאטת HCG (ד"ר סימונס) כל האמת ורק האמת! - יורם בן אבו
מה שהטבע נותן לנו - פרות הקיץ - סיגלית שמיר
אוטיזם - חשיבות האבחון המוקדם


ואם אתה מוכרח לאהוב - שמאי גולן
הוספת אתר תיירותי למפת העולם
חדש - העלאת מצגת לאתר שלכם
יתרונות המסחר האלקטרוני
איך תקדם את הצימר שלך באינטרנט - חלק א
איך תקדם את הצימר שלך באינטרנט - חלק ב

 שבועות וצריכת חלב הגיונית
אם אתה צורך חלב כדאי שתראה את הוידאו הבא
החלב מסוכן – סכום הרצאתו של ד"ר דני קרת
מדוע לפילים אין בריחת סידן
ד"ר אבני מדבר על צריכת החלב
קישורים - אי סבילות לחלב

שבועות - גבינות וקלוריות
ויטמין D וחשיבותו למניעת סרטן ומחלות נוספות
חומץ להרזייה
לא לסופגניות !!
10 המזונות המנצחים והאחראים לבריאותכם
אבקות חלבון ותחליפי ארוחה
מהי כמות תוספי תזונה שעלינו לצרוך?
קפאין - סם ממכר
האם הסוד השוויצרי היא עוד דיאטה? או ריפוי מחדש דורש מחויבות
כיצד נחזק את המערכת החיסונית ?

לייב סיטי
ספינדן
גבעת יואב
נעלי דר קומפורט
האוניברסיטה החברתית
ד"ר אשחר
מכון רון
מידרסים
Gie Water
Midot Technology

 

 - מפת האתר  -  הפוך לעמוד הבית  -   הוספה למועדפים   -  חזור למעלה    -  טל. 0775163321  -  web@my-daata.com  -