מידעתא - הקמת אתרים
 
      my  -data.co.il      טל. 052-3751200     
   


דף הבית >> My-Data >> דפי בריאות >> אנדוקרינולוגיה >> היפותירואידיזם - תת פעילות של בלוטת התריס
 

 

 היפותירואידיזם - תת פעילות של בלוטת התריס -  צדיק צבי פרופ' (MD) 
 

 

פרופ' צבי צדיק
אנדוקרינולוגיה כללית
אנדוקרינולוגיה ילדים
רפואת ילדים


 
 
ו
 
 

מערכת ההיזון החוזר של הורמון בלוטת התריס – תירוקסין

מההיפותלמוס נפרש הורמון המ TRHשפיע על ההיפופיזה (יותרת המח) להפריש את הורמון  TSH.
הורמון TSH מגרה את בלוטת התריס ומ
שפיע על הורמון התירוקסין.
התירוקסין נקרא - T4כיוון שיש לו 4 מולקולות של יוד. 
בדם T4 מאבד מולקולת יוד והופך ל T3. 
T3
הוא ההורמון הפעיל המשפיע על ההיזון החוזר השלילי בתוך רקמות המטרה, כלומר כאשר רמת ההורמון המופרש מבלוטת התריס גבוהה - פוחתת הפרשת ה - TSH וה- TRH

כאשר רמת הורמון בלוטת התריס נמוכה - עולה רמת TRH ו TSH בניסיון להגביר את הפרשת התירוקסין.  הדבר גורם להגדלה הולכת וגוברת של הבלוטה.
עד שלא נדכא את הפרשת ה - TSH הבלוטה תלך ותגדל.
 

על כן: כאשר יש תת פעילות ראשונית של בלוטת התריס, כלומר, חוסר יכולת שלה לייצר את הT4 ,TSH בדם יהיה גבוה ו- T4 נמוך.

כאשר יש פגם בהיפופיזה שאינה יכולה ליצר TSH אוכ אשר ההיפותלמוס אינו יכול ליצר TRH תהיה תת פעילות של בלוטת התריס. אולם אז בדיקותה דם יראו TSH נמוך ו- T4 נמוך. ל - T3 אין ערך אבחנתי במקרים אלה כיוון שבחוסרי צירה מספקת של הורמון בלוטת התריס, בלוטת התריס מפרישה יותר מהרגיל T3 מאשר T4 והפיכת T4 ל- T3 יעילה. רמתו של ה - T3 יורדת רק יותר מאוחר וגורמת לאיחורבאבחנה.

תמונת המחלה המביאה את החולה המבוגר לרופא, יש לזכור שלא בכל אדם מתפתחים כל הסימנים ולא כולם באותה מידה:
התפתחות המחלה איטית לעיתים במשך מספר שנים, כיוון שהמשפחה והחברים רואים את האדם יום-יום אין הם מרגישים בשינוי ההדרגתי.
עייפות, רצון לישון וחוסר סבלנות המקשים על ביצוע התפקוד היומיומי.
אדישות ואיבוד עניין בסביבה, בעבודה ובכל הסובב.
איטיות במחשבה ובתפקוד.
עצירות ההולכת וגוברת.
הרגשת קור גם כאשר לכל הסביבה חם
נשירת שער, שבירות צפרניים.
קול מתעבה ונעשה צרוד.
תווי הפנים מתעבים, עליה במשקל למרות חוסר תיאבון ומעוט אכילה.
הרגשת נמלים באצבעות, הרגשת נוקשות בגפיים ובשרירים.
נפיחות ידיים ורגליים (לא בצקתית (
כאבי שרירים - עלולים לטעות במצב ולחשוב על ראומטיזם.

סימני תת פעילות של בלוטת התריס ושכיחותם באחוזים
נפגעות כל הרקמות וכל אבריה גוף. באופן כללי יש האטה של כל המערכות וכל פעולות החיים.
דרגת הפגיעה והיקפה שונה מאדם לאדם- התמונה המלאה מופיעה באדם לא מטופל לאורך זמן. לא מוכרחה להופיע. יתכן מאד שיהיה קושי לגלותה מוקדם עקב התפתחות איטית של סימני המחלה, עקב התפתחותאיטית של הסימנים.

להלן סימני המחלה ושכיחותם באחוזים
:
חולשה - 99%
עור יבש - 97%
עור גס - 97%
דיבור איטי - 91%
תחושת קור - 89%
ירידה ביכולת ההזעה - 89%
עור קר - 82%
לשון מעובה - 82%
נפיחות הפנים - 79%
שער גס - 76%
עור חיוור - 67%
הפרעה בזיכרון - 66%
עצירות - 61%
השמנה - 59%
נשירת שער - 57%
קוצר נשימה - 55%
בצקות בגפיים - 55%
קול צרוד - 52%
חוסר תיאבון - 35%
עצבנות - 35%
דימום רב במחזור (Menorrhagia), דפיקות לב- 31%
חירשות - 30%
כאבים בקדמת החזה - 25%

הפגיעות המערכתיות הנגרמות ע"י תת פעילות של בלוטת התריס

לא כל הפגיעות קורות בכל חולה. עצמת הפגיעה שונהמ אדם לאדם ותלויה במשך הזמן לפני שהגיע לטיפול.
בכל רקמות הגוף נאגרת חומצה היאלורונית הסופחת כמות רבה של מים - זו הסיבה העיקרית של עלית חולים אלהב משקל.
חילוף החומרים: ירידה בחילוף החומרים המביא לייצור אנרגיה ויצור חום. הטכניקה למדידת מצב יצור האנרגיה נקראת (BMR = Basal Metabolic Rate), ה - BMR ירוד בתת פעילות של בלוטת התריס. תהליך היצירה והפרוק החלבונים מופחת. כתוצאה מכך גם גדילת השלד וגם גדילת הרקמות השונות נפגעת. יצור הורמונים בונים כגון הורמון גדילה ואינסולין מופחתים. יעילות ספיגת הסוכר מהמעי מופחתת, סילוק הסוכר הנספג לדם אף הוא מופחת. כיוון שיש עליה בחדירות כלי הדם הקטנים "בורח" החלבון, אלבומין לחללי הגוף. קצב יצירה ופרוק השומנים מופחת. כיוון שהפרוק נפגע פחות, תהיה עליה בשומני הדם, במיוחד כולסטרול (גם LDL ו- טריגליצרידים, HDL נמוך(

הפגיעה בעור ובשערות:
נאגרת חומצה היאלורונית הקושרת מים ומשווה לעור מראה מעובה, מופיעות בצקות. ריבוי קרטין בעור גורם לסתימת זקיקי השערות. השערות נעשות יבשות ושבירות, השער נושר.

הלב וכלי הדם:
נפח הזרמת הדםי ורד. כיוון שקצב הלב יורד וכושר התכווצות התכווצות שריר הלב פוחתת. כלי הדם הקטנים עולה, יורדת הזרימה לכלים אלה ולכן החיוורון בחולים, חימצון הרקמות יורד. בתת פעילות קשה הלב מוגדל מצטבר נוזל סביב קרום הלב. בתת פעילות קצב הלב איטי ויש הגדלת משך הגל החשמלי R-P.

מערכת הנשימה:
יכולת הנשימה מופחתת שיחלוף הגזים (חמצן, 2CO) מוקטנים, תהיה צבירה של דו-תחמוצת הפחמן וירידת ריכוזהחמצן יכול להביא לאבוד הכרה (Myxedema Coma). תתכן הצטברות נוזל בקרום הריאה.

מערכת העיכול:
ככל פעולות החיים גם תנועתיות המעיים מופחתת, למרות שקצה הספיגה של חומרים רבים מופחת, עקב שהיית החומרים זמן ארוך מהרגיל במעי, הספיגה בסך הכול, עולה. אותם משקעים המצטברים בעור שוקעים גם בכל דפנות מערכת העיכול וגורמות לעיבוי דופנותיה ושינוי פעולתה. התיאבון והאכילה מופחתים ויחדע ם התנועתיות המופחתת של המעי גורם לעצירות ולהתנפחות חלל המעי והצטברות גזים רבהעד כדי כך שניתן לחשוב על מצב של חסימת מעיים (Illeus), הדורש ניתוח או על פגיעהע צבית במעי. תתכן גם הצטברות נוזל בחלל הבטן (Ascites).
תת פעילות של בלוטת התריס עלולה לגרום להצטברות CARCINO EMBRIONIC ANTIGEN חומר זה הוא סמן של מחלהג ידולית. קיומו יחד עם חסימת מעיים עלול להטעות כך שיתקבל הרושם שגידול בטני גורם לחסימת מעיים. הפרשת החומצה יורדת באופן משני מתפתח ניוון של רירית הקיבה. בחלק מהאנשים מתפתח חוסר ויטמין B12 יחד עם נוגדנים נגד רירית הקיבה, מביא מחשבה שלפחות בחלק מן האנשים זו מחלה של נוגדנים עצמיים.

מערכת העצבים:
התירוקסין חיוני להתפתחות המוח. חוסר תירוקסין בעובר מביא להפרעה בהתפתחות המוח. חוסר תירוקסין בשנת החיים הראשונה, מביא לפיגור שכלי . 
בתת
פעילות, אין הפרעה בחימצון רקמות המוח, אולם, זרימת הדם במוח מופחתת. כולל הפעולות האינטלקטואליות- המחשבה, זמן התגובה, הדיבור מופחתים. חוסר יוזמה, רצון לישון.
בגיל מתקדם שינויים אלהי צרו את הרושם שהאדם "סנילי". יתכנו שינויים פסיכיאטריים דיכאון, שגעון רדיפה, אגרסיביות.
יתכנו התעלפות ממושכת וכאבי ראש מירידה בריווי החמצן. תיתכן הפרעהב שיווי משקל עקב פגיעה במח הקטן. יתכנו מוקדי ניוון.
שקיעת ח´ היאלורונית וגלוקוז-אמינו-גליקנים בעצבים שונים יכולה לגרום לפגיעות עצביות מערכתיות: חירשות, עיוורון לילה. תגובות הרפלקסים איטיות ביותר. בבדיקת רקמת המוח נראה שהוא תפוח, בצקתי מלא משקעיים ריריים סביב סיבי העצב.

מערכת השרירים והשלד:
כאבים ונוקשות של השרירים, במיוחד בקור. הצטברות חומר רירי בשרירים. גם תגובות הרפלקסים וגם התכווצות השריר והרפייתו איטיים. הופעד רעד בשרירי בעת לחץ עליו (MYOCLONUS).
עצם ושלד:
בגיל הילדות קיימת הפרעה בהתפתחות העצם  והתגרמותה. במבוגר יש האטה בבנית ופרוק עצם רמת הורמון בלוטת הפאראתירואיד מעט מוגברת, רמת ויטמין 1-25 D מעט מוגברת, סידן בדם יכול להיות מעט   
מוגבר (גםהמגנזיום). האנזים פוספטז בסיסי המבטא בנחית עצם יהיה נמוך.
פעילות כיליתית:
זרימת הדם בכליה, קצב הסינון הכיליתי יורד, ספיגת החומרים מהשתן הראשוני חזרה יורדים. יצור השתן פוחת. בנוסף לכך מתפתחת תסמונת של הפרשת יתר יחסית של הורמון אנטי-דיורטי (Inappropriate ADH) ההורמון גורם להפחתה באיבוד המים בשתן. מוסיף לאגירת המים והמשקל בתת פעילות של בלוטת התריס.

פעילות כיליתית ומשק המים:
זרימת הדם בכיליה, קצב הסינון הכיליתי יורד, ספיגת החומרים מהשתן הראשוני חזרה יורדים. יצור השתן פוחת. בנוסף לכך מתפתחת תסמונת שלהפרשת יתר יחסית של הורמון אנטי-דיורטי (Inappropriate ADH) ההורמון גורם להפחתה באיבוד המים בשתן. מוסיף לאגירת המים והמשקל בתת פעילות של בלוטת התריס.

מערכת ייצור תאי הדם (Hematopoietic):
בדרך כלל האנמיהל א קשה. אם חסר ויטמין B12 יהיו תאי דם אדומים גדולים (Macrocytic Anemia) תיתכן תמונה שלמה של חוסר ויטמין B12 הכוללת חוסר בחומצת קיבה ונוגדנים נגד התאים הפריטליים של הקיבה. אם אין חוסר בויטמין B12 התאים האדומים יהיו רגילים בגודלם (Normocytic Anemia). האנמיה נובעת מהפחתה בצריכת החמצן והפחתה ביצור אריטרופויטין (ההורמון הגורם ליצור כדוריות אדומות). אין בדרך כלל פגיעה ביצור תאי דם אחרים. תתכן הפרעה במנגנון הקרישה בגלל הפחתה ביצור גורמי קרישה (פקטור 8 ו- 9) עליה בשבירות כלי דם קטנים וירידה ביכולת ההדבקות של טסיות הדם.

פוריות:
בנשים: תת פעילות של בלוטת התריס גורמת לירידהבהפרשת LH, ירידה בהפרשת פרוגסטרון.
כתוצאה תהיה יצירה של רירית הרחם ומחזור לאסדיר. תיתכן ירידה בפוריות וריבוי הפלות. יצר המין פוחת.
בגברים: ירידה ביצר המין, אינ-אונות ומיעוט תאי זרע.

המערכת ההורמונאלית:
בלוטת יותרת המוח (Hypophysis):
חוסר קשה של הורמון בלוטת התריס גורם לריבוי יצירת תאים המייצרים TSH. יכול להגיע לממדים של גוש החשוד כגידול. גוש זה לוחץ על יתר התאים ויכול לגרום לחוסר של הורמונים אחרים. מתן של תירוקסין גורם להיפוך התהליך.
פרולקטין:
בחוסר ראשוני של הורמון בלוטת התריס, התירוקסין, עולה ה- TRH.
ה- TRH גורם לעליית פרולקטין ו- TSH עלית רמת שניהם מקבילה. על כן כאשר מוצאים תוך ברור מסיבות שונות פרולקטין גבוה יש לוודאש הגורם אינו חוסר בתירוקסין. לעיתים כתוצאה מהפרולקטין הגבוה תהיה הפרשת חלב.
הורמון גדילה:
הפרשתו מופחתת. טיפול בטירוקסין מחזיר את הפרשתו לנורמה.
קורטיזול:
אמנם רמתו בדם תקינה, אולם עקב חילוף החומרים המופחת הפרשת תוצרי הפרוק שלו בשתן 24 שעות- מופחתת. תגובת הפרשת הקורטיזול לגירויים כמו ירידת סוכר הדם, אף היא מופחתת.

שכיחות המחלה:
2%
בנשים, 0.2%בגברים. מקרים חדשים 4.1/1000 בנשים, 0.6/1000 בגברים (ב 8,9).
הסיבותה עיקריות:
הרס הבלוטה ע"י נוגדנים עצמיים - מחלת השימוטו, בעקבות פעילות יתר שלבלוטת התריס (תוצאת המחלה או הטיפול). פגם מלידה (השכיחביותר).

בדיקות מעבדה:
שינויים בבדיקות המעבדה: TF4 - נמוך, TSH - גבוה בפגיעה ראשונית, נמוך כאשר הפגיעה בהיפותלמוס או ההיפופיזה
בדיקות אחרות: אנזימים בדם גבוהים: GOT ,GPT ,LDH ,CPK, כולסטרול גבוה. נתרןואשלגן יכולים להיות נמוכים עקב חוסר יכולת להפריש מים (אפקט של דילול).
צילום חזה: תיתכן הרחבה של צל הלב בגלל ריבוי נוזל תחת קרום הלב.
אלקטרו-קררדיו-גרם (ECG):קצב לב נמוך, רווח מאורך PR, שינויים בגל T.

טיפול
המינון ואופן תחילת הטיפול תלויים בגיל. המינון ההתחלתי תלוי בגיל המטופל, משדך הזמן שסבל מהמחלה לפני תחילת הטיפול וקיוםמחלות נוספות המיוחד מחלות לב וכלי דם. ברוב המבוגרים מתחת לגיל 60 ניתן לתת מנוןמלא כבר מהיום הראשון. התרופה המועדפת היא תירוקסין (THYROXINE) המינון הוא 1.6-1.8מיקרוגרם\ק"ג משקל ליום. המינון לילדים גבוה יותר. גברים מבוגרים צריכים בדרך כלל 125-200 מיקרו גרם ליום, נשים 100-150 מיקרו גרם ליום.

לאנשים מעל גיל 60, אנשים הסובלים ממחלת לב וכלי דם ואנשים שסובלים מתת פעילות קשה שנמשכהז מן רב לפני תחילת הטיפול אין לתת מינון מלא מהיום הראשון. טיפול בתירוקסין מעלה את צריכת החמצן של שריר הלב. למרות שהוא מעלה גם את כושר התכווצות שריר הלב וזרימת הדם, מצב זה יכול לגרום לחוסר חמצן רקמתי בשריר הלב והתקף לב. בקבוצות המוזכרות יש להתחיל טיפול בהדרגה. נותנים 25 מיקרוגרם ליום ומעלים ב 25 מיקרוגרם כל 8 שבועות. (7-9). המעקב אחר רמת התירוקסין בדם נעשית 3 שבועות לאחר שינוי המינון. יש הממליצים על בדיקה כעבור 8 שבועות (10). לעיתים האיזון יכול להמשך מעל חודשיים. המעקב הרצויל אחר מכן הוא חצי שנתי. במצב של איזון רצוי לשמור את רמת ה - TSH בתחום התחתון של הנורמה ואת רמות ה- TF4 בתחום העליון של הנורמה. T3בדרך כלל אינו מדידה שגרתית לשם איזון רמתו נשמרת באמצע תחום הנורמה (11). במטופלים עם תת פעילות מרכזית- האיזון מתבסס על מדידת רמות TF4 ו T3 כיוון שאין להם יצור (12) TSH. במטופלים שאינם ממושמעים ושאינם מקפידים על טיפול ניתן לתת מנון של 7 ימים פעם בשבוע (12).

סיבוכי הטיפול:

באדם מאוזן לא סביר שיהיוס יבוכים והוא אינו שונה מכל אדם אחר. מינון יתר של תירוקסין כזה הגורם לערכי TSH נמוכים מ 0.1 מילי יח´\ליטר יכול לגרום להפרעות קצב לב, איבוד מסת עצם.
באשה בהריון מינון התירוקסין חייב להיות על הצד הגבוה. בנשים בהריון בהן רמת ה- TF4 הייתהפחותה מ- 10.4 פיקומול\ליטר נמצא שילדיהן היו מפותחים פחות בבדיקות פסיכומוטוריות שבוצעו בגיל 10 חודשים (10) ובבדיקות שבוצעו בגיל 7-9 שנים נמצאה בהם אינטליגנציהנמוכה יותר (11
).
 
 
מידעתא - סרוק לנייד


 
נילי גולן - פייסבוק
 


 

התחברות למנהלים
 

                     כתבו אלינו        הצטרפו לקורס חינם להקמת אתרים  
מאמרים בנושאי בריאות המפורסמים באתר, אינם תחליף לייעוץ מיקצועי. רצוי לפנות ישירות לכותב המאמר להבהרות  

מידעתא

בלוג

בניית אתרים

דפי בריאות

מידענות

מאמרים חדשים - בריאות


מאמרים חדשים - מידענות
גלקטוסמיה

תזונה ודיאטה

 אתרים


מפת האתר
צרו קשר
blog


מהפכה בגבעת יואב? ייצוג נשים בהנהלה החלקאית
ותודה לאורלי וגיא ולחברת החשמל
אחיותי הנשים - ייצוג נשים בהנהלה החקלאית
רק 5 ימים לסגירת החשמל של פנינה
לפנינה סימנה לא יהיה חשמל - מי אשם?
כיצד הפכתי למטרה נעה בפייסבוק
ושוב מלחמה בדרום
מדוע אני נוסעת לחו"ל ומתנצלת? או צדק תיירותי
כמה נשים וגברים ימותו מסרטן, בדרום רמת הגולן וכמה יחלו עד שמישהו יעלה ספק קטן בקשר למספרם הרב?
למטיילי הכנרת שלום רב

מצגת סמינרשת 2 - הקמת חנות
מצגת סמינרשת מס' 1 שאלות - הקמת אתרים
צעדים ראשונים
כיצד מתחילים?
עיצוב האתר
כתיבת תוכן
דומיין - שם מתחם לאתר
קידום האתר ברשת
קידום אתרי תיירות
הגדרות דואר
כלים מתקדמים
מידענות
בנה אתר 


רפואת ילדים
אנדוקרינולוגיה
שפעת
אורטופדיה
גריאטריה
הומיאופתיה
מחקרים וסקרים
מיכשור רפואי ובריאותי
נוירולוגיה ילדים
רפואה טבעית
רפואה מרחוק
רשלנות רפואית
אנטי אייג'ינג
דפי בריאות - מאמרים
מוצרי בריאות ותוספי תזונה


 

קורס - בניית אתרים
הקמת אתרים - חדש

ייצוג נשים בהנהלה החקלאית - מאמר משישי בגולן
יש דרכים להתמודדות נגד השפעת - דר אריה אבני
דרכים לטיפול בשפעת - נילי גולן
הנחיות משרד הבריאות לטיפול בשפעת
הנחיות לטיפול בשפעת החזירים - משרד הבריאות
הומיאופתיה - טיפול בשפעת
סופגניות חנוכה אינן אויב! מאת רחל גרנות, דיאטנית
דיאטת HCG (ד"ר סימונס) כל האמת ורק האמת! - יורם בן אבו
מה שהטבע נותן לנו - פרות הקיץ - סיגלית שמיר
אוטיזם - חשיבות האבחון המוקדם


ואם אתה מוכרח לאהוב - שמאי גולן
הוספת אתר תיירותי למפת העולם
חדש - העלאת מצגת לאתר שלכם
יתרונות המסחר האלקטרוני
איך תקדם את הצימר שלך באינטרנט - חלק א
איך תקדם את הצימר שלך באינטרנט - חלק ב

 שבועות וצריכת חלב הגיונית
אם אתה צורך חלב כדאי שתראה את הוידאו הבא
החלב מסוכן – סכום הרצאתו של ד"ר דני קרת
מדוע לפילים אין בריחת סידן
ד"ר אבני מדבר על צריכת החלב
קישורים - אי סבילות לחלב

שבועות - גבינות וקלוריות
ויטמין D וחשיבותו למניעת סרטן ומחלות נוספות
חומץ להרזייה
לא לסופגניות !!
10 המזונות המנצחים והאחראים לבריאותכם
אבקות חלבון ותחליפי ארוחה
מהי כמות תוספי תזונה שעלינו לצרוך?
קפאין - סם ממכר
האם הסוד השוויצרי היא עוד דיאטה? או ריפוי מחדש דורש מחויבות
כיצד נחזק את המערכת החיסונית ?

לייב סיטי
ספינדן
גבעת יואב
נעלי דר קומפורט
האוניברסיטה החברתית
ד"ר אשחר
מכון רון
מידרסים
Gie Water
Midot Technology

 

 - מפת האתר  -  הפוך לעמוד הבית  -   הוספה למועדפים   -  חזור למעלה    -  טל. 0775163321  -  web@my-daata.com  -