מידעתא - הקמת אתרים
 
      my  -data.co.il      טל. 052-3751200     
   


 

 
 

 הבלוג שלי  - נילי גולן

 
 

 *

 לא רק פמיניזם

על צעד קדימה

 
 

החינוך המדריך - גישת פטו
גישה המופעלת במוסדות "צעד קדימה" ברחבי הארץ ומיועדת לילדים הסובלים משיתוק מוחי

צעד קדימה
 

נילי גולן

מנהלת פורטל מידעתא
מידע והקמת אתרים

גבעת יואב
רמת הגולן 12946
טל: 0775163321

niligo@my-daata.com
החלטתי הפעם להביא בפניכם מידע על עמותה העוזרת רבות ומטפלת בילדים בעלי צרכים מיוחדים. העמותה נקרא: "צעד קדימה". מה שעובדיה עושים לטובת הילדים, קשה להגדיר במילים.

גישת 'החינוך המדריך - פטו' היא גישה ייחודית של חינוך מיוחד ושיקום, המיועדת לילדים ומבוגרים עם שיתוק מוחי וליקויים מוטוריים, שמקורם בנזק למערכת העצבים המרכזית.

זוהי גישה פסיכולוגית-חינוכית, המעמידה את אישיותו של המשתקם (הילד עם שיתוק מוחי) ואורח חייו במוקד העבודה עמו. כל זאת תוך שילוב המימדים הפיזיולוגים והרפואיים (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תקשורת וכדו').

אבי הגישה הוא פרופ' אנדרש פטו, רופא יהודי-הונגרי שפיתח אותה בתום מלחמת העולם השניה. חידושו העיקרי של פרופ' פטו היה התפיסה שההפרעות המוטוריות הנן בעיות למידה, וכי חוסר תיפקודו של הילד נובע מבעיה פסיכולוגית-למידתית המתפתחת כתוצאה מקשיי התיפקוד המוטוריים.

כפי שמרמז השם, 'החינוך המדריך' הוא גישה חינוכית. מטרתו לסייע לילדים ולמבוגרים עם שיתוק מוחי ללמוד דרכים חלופיות להתמודדות עם המגבלות.

המטרה של 'החינוך המדריך' היא ליצור לומד אוטונומי, המסוגל להסתגל ולהתפתח דרך הכוונה עצמית, במטרה להשתתף בחיים באופן אקטיבי ועצמאי יותר.


המגמה הינה לעודד את האקטיביות של הילד ולאפשר לו התנסויות תנועה בסביבה תומכת ואופטימית, שתהיינה נטועה באורח חייו, בדומה לילדים ללא שיתוק-מוחי.

החינוך המדריך מסייע לילד עם שיתוק מוחי למצות את יכולותיו, לשכלל את כישוריו לחיים עצמאיים ולהתערות כשווה זכויות וחובות בחברה.


להורדת קובץ pdf אודות החינוך המדריך לחצו כאן

 

מאפייני החינוך המדריך:

א. גישה פילוסופית לילד הנכה: אמונה ביכולתם של מרבית הילדים להתפתח לקראת שילוב בקהילה ועצמאות. הגישה מתבססת על אמונה ביכולת הנפשית של האדם להתמודד עם מגבלותיו. האמונה היא שיכולת האדם ללמוד היא מתמדת ושהאדם יכול למצא פתרון למרבית מגבלותיו גם במצבים הקשים ביותר.

כמו כן, התפיסה החברתית הבסיסית היא שעל הנכה להשתלב בסביבה הרגילה ולא להיות מוגבל לסביבה נפרדת המותאמת במיוחד לצרכיו: "האדם צריך ללמוד להסתגל לסביבה ולא הסביבה אל האדם".

ב. גישה פסיכולוגית - חינוכית: גישה זו מבחינה בין ה"מגבלה" (Handicap) - הנוירופיסיולוגית לבין ה"נכות" (Disability) הנוצרת בעקבותיה כתוצאה מתהליך התפתחותי פסיכו-סוציאלי. המגבלה הראשונית הפיזית גוררת התנסויות מוטוריות מתסכלות היוצרות אצל הילד יאוש מצטבר וחוסר ישע נרכש (Learned Helplessness) הגורר בריחה מהתנסויות חוזרות ובכך מתפתח מעגל קסמים מתדרדר של חוסר תיפקוד. מעגל זה נתרם על ידי תגובת הסביבה (בשלב ראשון ההורים והמשפחה ואחר-כך הקהילה והמדינה) הממהרת "לסייע" לנכה על ידי תמיכת-יתר והילד מפתח אישיות פסיבית שבה מיקוד השליטה של הילד הופך לחיצוני. כך נוצרת הנכות: תלות מלאה של הכנה בסביבתו.
כדי להתמודד עם בעיה זו מציג פטו גישה מוטיבציונית הוליסטית, שבה אין מתמקדים בליקוי אלא במכלול התפתחות אישיותו העצמאית והסתגלותו של הילד. הוא מנסה ליצור שילוב כוללני בין היבטים החינוכים, הפסיכולוגים והרפואיים שבאה ליצור מוטיבציה לתנועה ואישיות אקטיבית בעלת מיקוד שליטה פנימי אצל הנכה. המוקד השיקומי הוא בלמידה סביבתית עקיפה: התנסויות חיוביות בחוויות כדי שהתנסויותיו הספונטניות בתוכה יספקו לו את המשוב והגרייה לשכלול עצמאותו ותיפקודו. הסוציאליזציה דרך "הקהילה הקונדוקטיבית" הינה מכשיר מרכזי בעיצוב הסביבה השיקומית הטוטלית. בהונגריה נלקח הילד למסגרת קבוצה פנימייתית כדי לאפשר שליטה מלאה בסביבה. אך כבר שם, התחילו בסוף שנות ה-80 ניצנים של הפעלה דרך המשפחה (לפחות בגילאי 0-3).

ג. גישה מנהלית-אירגונית: למרות שחשיבותם של העקרונות המוצגים לעיל אינם מהווים את הייחוד שב"פטו", המאפיין הייחודי הוא בכך שהתרגום של עקרונות אלו למערך אירגוני ומקצועי כולל המיישם את העקרונות הנ"ל.
לשם כך מופעלת בפטו גישה מערכתית כוללנית המעצבת סביבה שיקומית ייחודית הכוללת:

 • כוח אדם: כנגד המערכת המערבית של צוות רב-מקצועי, שבו כל מומחה מטפל בילד בתחומו (פיזיוטרפיסט, מרפא בעיסוק, מרפא בדיבור וכו') פיתח פטו מקצוע ייחודי: "הקונדקטור". הקונדקטורים הם מחנכים כוללנים בעלי יכולת אינטרדיסיפלינרית העובדים בצוותים שיתופיים.
 • מסגרת הפעלה: הבניה אחרת של מסגרת ה"כיתה" לחינוך מיוחד לקבוצות גדולות יחסית המאפשרות דינמיות ותהליכי סוציאליזציה.
 • עיצוב המרחב הטמפורלי: תכנון סדר-יום קפדני הבנוי משילוב הצרכים השיקומיים השונים של הילד בהתפתחות במשך היום.
 • עיצוב סביבה פיזית: תכנון המרחב - העברת מוקד הטיפול מחדרי הטיפול הפרטניים בדיסיפלינות השונות לחיי היום-יום של הקבוצה חייב תכנון אחר של גודל ומבנה החדרים, מעברים, מרחק משירותים ועוד. נבנה ציוד עזר ייחודי המסייע במימוש העצמאות המוטורית ללא יצירת תלות פסיכולוגית בו.

ד. שיטות וטכניקות טיפול: במשך כארבעים שנות הפעלתו של מכון פטו בהונגריה התפתחו בו שיטות טיפול ייחודיות ודרכי הפעלה מוטורית ולימודית. בסיס הידע שממנו פותחו שיטות אלו הוא אקלקטי והתבסס על הידע הדיסיפלינרי שהיה ידוע בהונגריה ובמזרח אירופה. השיטות כולות סדרות של תרגילים ספציפיים לבעיות השונות, עזרים יחודיים (סדים, כסאות הליכה ועוד), טכניקות שילוב בין למידה מוטורית ללמידה קוגנטיבית וחברתית, טכניקות לעירור המוטיבציה והאקטיביות, הפעלת התכוונות ריתמית המדרבנת את התנועה ועוד.

לפרטים נוספים: 
http://www.tsadkadima.org.il/

צעד קדימה

 
לעמוד הפוסט תאריך: 21-05-2013 10:53 תגובות:

לא ייאטם ליבך - יגאל סרנה, מאמר לשבועות, ידיעות אחרונות

 
 

 לא ייאטם ליבך - יגאל סרנה, מאמר לשבועות, ידיעות אחרונות 14/5/2013

 

נילי גולן

מנהלת פורטל מידעתא
לא ייאטם ליבך מול סבל ומול צער, מול עוני ומול דלות ומול ביזה, ולא תיחלש ולא תשתוק מול קושי ידו של מנצל ובוזז. זכור כי "הארנק כבד, בטנתו עשויה דמעות", כמאמר הסופר האודיסאי הגדול איס באבל, בן עמך. בראותך ניצול שואה זקן המתחנן לעזרה, בראותך ועדה של ארבעה פקידים מנוולים שמביטה ממרום שבתה בבוז על מהגר שחור או על פליט אפריקאי, על ניצול או על חלש יתום ואלמנה - אל תחת מהשררה, הושט עזרה לחלש. זעק נגד הבירוקרטיה, נגד שר אטום, נגד מנכ"ל ערל לב. זכור כי כולם נבראו בצלם האל: רב ואדמו"ר, רבנית ופליטה, יהודייה וערבייה, נוצרי ועובד אלילים ותרפים ונטול הדת. בראותך עשיר כקורח מחנה את רכב מיליון הש"ח המצוחצח שלו על רגלו של אוסף פחיות ריקות, זכור כי בשר ודם כולנו, וכי העני כעכבר והעשיר כקורח ישכנו עפר זה לצד זה, רימה אחת תאכל את בשר בעל המרצדס ודוחף העגלות. אם מנהל אתה, אם חשב ואם בעליו של מפעל, אל ייאטפם ליבך מול אם לארבעה, מול עולה חדש, מול עובד קבלן. ראה בהם את ילדיך ולא מכשיר לעשיית הון. בני אדם הם ולא יצורים מניבים כסף. בבואך להשכיר דירה לזוג צעיר, זכור את ראשית דרכך והיה נדיב. אל ייאטם ליבך מול מצוקתם. אל תביט ממגדלך אל הרחוב למטה כמו היה קן נמלים. רד והתערב באנשים ואל ייאטם ליבך לצערם ולעוניים. חלק הרבה ממה שצברת, כי מהם בא הכול. עושרו של העשיר, אומר האפריקאי, עשוי מעוניים של עניים רבים. לא כספך הוא, זכור תמיד כח אם תנוח כעכבר על ערימת זהובים שלעולם לא תוכל לעשות בכולם שימוש, ייכלו ימיך בחמדנות אומללה ובתחרות מכלה שמחה. רק הנותן מקבל. הבט בחבריך העושקים וראה כמה התכערו, כמה נאטמה נפשם, כמה דהה מבטם. כי אין בלב החמדן והאטום דבר זולת חמדנות מאכלת כל. הישמר בנפשך. כי רק הנדיב חי כאדם.
  יגאל סרנה - לא ייאטם ליבך
   
לעמוד הפוסט תאריך: 14-05-2013 09:57 תגובות:

ושוב מלחמה בדרום

 

 ושוב מלחמה בדרום - נילי גולן

 

  נילי גולן

מנהלת פורטל מידעתא
מידע והקמת אתרים

גבעת יואב
רמת הגולן 12946
טל: 0775163321
 

niligo@my-daata.com
ושוב, מלחמה בדרום. הפעם אני לא שם בנחל עוז, אבל הזיכרונות של הימים ההם עדיין מציפים: מלחמת ששת הימים בפתח, וההזמנות לחתונה של גדי ושלי ושל עוד ארבעה זוגות כבר נשלחו. לא, בעצם מזכירת הקיבוץ החליטה לעכב אותם כי שנים מהחתנים המיועדים משתתפים במלחמה. אחד מהם היה גדי.
גדי חזר, החתונה נערכה כדין עם מספר מצומצם של אורחים, בני משפחה וחברים. התרגשנו, לא הייתה בדיוק שמחה, כי היו הרבה שלא יכלו להשתתף, חלקם ירויים וחלקם מתאבלים.
מאז כל שנה, אנחנו בהר הרצל ביום ירושלים. לא בגבעת התחמושת אליה מתכנסים בעלי השררה, אלא עם המשפחות והחברים.
האם המיועדים להתכנס שם בעצרת המרכזית בגבעה, ישכילו להפסיק את האש חודש וחצי לפני? האם הפצמר"ים  והטילים, שבינתיים לא הרגו יפסקו, או שנמשיך במלחמת העצבים והכבוד?
בנחל עוז גרים חברים שלי, איתם עברתי ימים קשים ויפים. היום הם כבר לא מדברים כמו שדברו בעבר, אפילו רינה, שאף פעם אינה הולכת לממ"ד בהתראת: "צבע אדום", אמרה לי לאחר הפיגוע באוטובוס הילדים שזה כבר בלתי אפשרי.
האם גם בעזה אומרות האימהות אותו הדבר?
בצפון ובמרכז החיים ממשיכים כרגיל,
רק בדרום טילים, פצמר"ים, מקלטים וממד"ים וצבע אדום.
רק הפוליטיקאים ממשיכים בשלהם...
לעמוד הפוסט תאריך: 10-04-2011 22:31 תגובות:

מדוע אני נוסעת לחו"ל ומתנצלת? או צדק תיירותי

 

 

 מדוע אני נוסעת לחו"ל  ומתנצלת על כך? 

נילי גולן

מנהלת פורטל מידעתא
הכנרת מתמלאת החודש במטיילים, המשאירים טונות של אשפה אחריהם..
הנהגים עוצרים בלי כל סיבה מוקדמת ומסכנים את התנועה..
המכוניות בצידי הדרכים משאירות רווח צר לבאים מהמרכז ולחוזרים לביתם
ואנחנו משתדלים לא לצאת מהבית, שמא נתקל באורחים הרצויים, המשביתים את שמחתנו.
 
יכולנו להתחלף, כלומר לנסוע לתל אביב ולהקים שם אוהל, אבל גם שם חם ואנחנו קצת יותר מדי, נאמר מבוגרים למחאות.
אז, בדקנו בעיתון ובאינטרנט והחלטנו לטוס לחו"ל.


תשאלו איפה ומדוע והיכן? 
אז, התשובה שלי היא זאת:
היינו שם לפני 38 שנים והיה ממש נחמד. קריר, מקום לא מתוייר, למרות האתרים הנפלאים והנוף המקסים. הוצאנו כ10$ ליום, ישנו באוהל ולא התלוננו.
צפינו שוב בשיקופיות והתברר לנו שהרבה דברים השתנו:
 • היינו צעירים ויפים
 • התבגרנו והתרחבנו (רק אני)
 • היום אנחנו לא מוכנים לישון באוהל
 • וגם לא לבלות  בקמפינג
 • ולבשל על גזיה ליד הנחל
 • לתכנן, לבצעף לנהוג, להתברבר וכו'..
לכן, בחרנו מלון וטיול מאורגן (אוי לבושה), והתחלנו להתנצל:
 • מקום קריר
 • לא צריך להכין מסלול
 • יש מדריך
 • האוכל מוגש לנו
 • לא צריך להתאמץ יותר מדי..
אלא שהמחיר קפץ ל 100$ ליום (כולל טיסה) כלומר פי 10...
 בדקנו אפשרות לנפוש במזגן של מלון בארץ, ושם בלי טיסה ובלי טיול ובלי אוכל המחיר אף יותר גבוה..
 כי היכן תמצא חדר במלון באוגוסט בפחות מ600 ₪ לזוג?
הפסקנו להתנצל והחלטנו שגם לנו מגיע צדק תיירותי..
אז, חפשו אותנו במקדוניה בשבוע הקרוב.
גדי ונילי גולן
 
 
  ------
לעמוד הפוסט תאריך: 12-08-2011 10:28 תגובות:

כמה נשים וגברים ימותו מסרטן, בדרום רמת הגולן וכמה יחלו עד שמישהו יעלה ספק קטן בקשר למספרם הרב?

 
 

 כמה נשים וגברים ימותו מסרטן, בדרום רמת הגולן וכמה יחלו עד שמישהו יעלה ספק קטן בקשר למספרם הרב?

 

נילי גולן

מנהלת פורטל מידעתא
 
לא צריך ללכת בין הפרחים של קבריהם של תושבי דרום רמת הגולן כדי להבין שמשהו אינו כשורה, כשמדובר באוכלוסייה של כ 2500 איש  ומספר הנפטרים בשנה האחרונה הוא רב רב מדי  וכשמדברים על חולי הסרטן המספרים הרבה יותר גדולים ועוברים את האחוז הממוצע הארצי.
 
לדוגמא: יש רחובות בהם מספר החולים גבוה במיוחד, מפליא, אבל בסוף הרחוב נמצאת אנטנה האם יש קשר?
 
האגודה למלחמה בסרטן טוענת שאחת מתשע או אחת משבע תחלה בסרטן השד. אצלנו מדובר באחוז הרבה יותר גבוה ומעורר תהיה גם בבתי החולים בסביבה?
 
בקשנו מידע ובדיקות קרינה. התברר, שנערכו בדיקות והן עומדות בתקן, אלא מאי? כנראה שהתקן אינו סביר, והדבר הוכח כבר בכמה מקומות בארץ.
 
בישוב צורן(1) שבשרון, למשל, נפטרו מספר רב של תושבים, מבוגרים וילדים מסרטן. התושבים מחו במשך תקופה ארוכה, העלו את הנושא בכל פורום אפשרי והביאו בסופו של דבר להורדת חוות האנטנות של בזק. וזאת למרות, ש"האנטנות פעלו לפי תקן ארגון הבריאות הבינלאומי המקובל"(2) . ו"תוך הקפדה מלאה על תנאי ההיתרים שניתנו על ידי כל הרשויות ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. גם בנושא רמות הקרינה... ללא חריגות מתנאי ההיתר שניתן על ידי המשרד לאיכות הסביבה".
 
האם גם אנחנו נקבל את אותן תשובות ונמשיך לקבור את מתינו?
התברר, שהבדיקות נערכו בצורן, על ידי גורמים מעוניינים.  פנייה של וועד הפעולה שם לגורמים אקדמיים לא העלתה רצון מצידם להתערב בסוגיה וגורמים כלכליים דרשו כסף רב עבור הבדיקות.  
מבקר המדינה החליט בזמנו  (2003) להורות על הורדת האנטנות, למרות תוצאות הקרינה ולמרות, שזו החלטה, שפרושה מישנה זהירות (3).
הישוב צורן אינו המקום היחידי בארץ בו נאבקו  להורדת האנטנות, גם באום אל פאחם, עוספיה, כפר ג'וליס, כפא סבא, רעננה, מודיעין, רמת בית שמש, רחובות, נען ועוד ועוד. המשותף לכל המקומות הוא, שהבדיקות נעשות והתוצאות שלהן סבירות, אולם המחלה מתפשטת בלי קשר להן.

לאחרונה קבלנו אנחנו האזרחים הפשוטים, חיזוק ממקור בלתי צפוי: מדענים במכון וייצמן, גילו מה שאנחנו יודעים -  ש"בניגוד למה שסברו בעבר, גם קרינה בעוצמה נמוכה עלולה להזיק למולקולות ביולוגיות.".(4)
 
ועד שהמדינה והרשויות לא יחליטו על שינוי הגישה, לא נותר לנו , אלא לדרוש את הורדת האנטנות, כולן, והזזתן למקומות בהם הקרינה לא תיפגע בנו.
 
ואז אולי, נתחיל להנות מאוויר ההרים הצלול, מפריחת פרחי החורף ומהשמש הבהירה, והשמיים הכחולים בימי החורף המתקרבים.
 
נילי גולן
גבעת יואב
 
 
 • תודה לפנינה קנטי מוועד המאבק של הישוב צורן
 
               מטה המאבק של צורן בקרינה מתחנת הילל
 
(2)   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2589573,00.html
תושבי צורן: נשבית הלימודים עד שיועברו האנטנות המזהמות
 
פרוטוקול וועדת הכנסת לביקורת המדינה

(4)  http://www.themarker.com/news/1.619182?localLinksEnabled=false
מדעני מכון ויצמן גילו מנגנון שעשוי להסביר נזק מקרינה בעוצמה נמוכה
   -----------------
לעמוד הפוסט תאריך: 02-12-2011 13:40 תגובות:

למטיילי הכנרת שלום רב

למטיילי הכנרת שלום רב

בצומת כורסי, בין עין גב לרמות השארתם המון לכלוך, למרות שיש פחי אשפה בסביבה.

משעה 7 בבקר אתם עומדים ומחכים לטרמפים בכל צומת ומתחננים, כאילו אתם לא בחופש, ואנחנו איננו ממהרים לעבודה ולעיסוקינו היומיומיים האחרים.

באוטו הקטן שלי, אתם רוצים שאקח אתכם ואת התרמילים הגדולים שלכם, מצטערת אין מקום.

התישבתם, מיד אתם פוצחים בשיחה ערה, לא איתי חלילה - נהגת המונית, אלא עם החברים שלכם במציאות או בטלפון - זה מפריע לי לנהוג.

וחוץ מזה, תהנו מהחופש, מהכנרת ומהחום - תשתו הרבה מים, תתקשרו להורים....

ואל תשכחו שזה הבית שלנו. אנחנו שומרים עליו - תשתדלו גם אתם

נילי

אגב, יש משהו חדש בכנרת ובגולן -  תחבורה ציבורית (כל שעתיים, טוב זה לא תל אביב)
 

לעמוד הפוסט תאריך: 26-07-2011 16:48 תגובות:

פרסום הדדי - חדל !!

 
 

 פרסום הדדי - חדל !!

 

נילי גולן

מנהלת פורטל מידעתא
 
תשאלו מדוע?
אז ככה..
לאחרונה רבו המיקרים בהם אני מקבלת אימיילים מחברים וגם ממפרסמים, שאני מאד מעריכה המציגים מידע חדש ולעיתים גם וובינארים בחינם. אלא, שלאחרונה הם פשוט התחילו לפרסם האחד את השני/שניה.

נוצר מצב, בו אני מקבלת את אותו מידע מחמישה, שישה ולפעמים עשרה מקורות.

מדוע אנשים ונשים מציעים את מרכולתם של חבריהם?
ברור לחלוטין:
כדי להחליף הדדית את רשימות התפוצה.
חוקי - כן,
העלות - אפסית,
תועלת - כנראה שכמה מהרשומים ברשימות התפוצה הללו, אכן מתענינים במידע של הרשימה השנייה.

אני לא !!

אני מבקשת מכל האנשים והנשים, שאני רשומה ברשימת התפוצה שלהם: לא להעביר את שמי לבעל/ת רשימה אחרת.
לא להמליץ בפני על הפעילות שלהם בדרך רגשנית זו או אחרת.

אם אני מתענינת בנושא שהם מציגים, אמצא דרך להגיע אליהם.

החלטתי לא להציג את הסבב בשמות השותפים לו,
אבל אני מבקשת בכל לשון של בקשה:
אל תשתפו אותי בסבב שלכם,
כי מי יעשה זאת, פשוט אוותר על שירותיו.
אז, חדל !!

נילי גולן
 
   -----------------
לעמוד הפוסט תאריך: 21-07-2011 19:16 תגובות:

האם אתה חושש לעבוד במחשב?

 
 

 האם אתה חושש / את חוששת לעבוד במחשב?

 

נילי גולן

מנהלת פורטל מידעתא
 
כולנו תמימי דעים שהחשיפה למחשב ולאינטרנט הפכה לחלק אינטגרלי מהחיים שלנו, משום שהיא נותנת אפשרות לרכוש כמות בלתי מוגבלת של ידע והזדמנות לתקשר עם אחרים ברחבי העולם. בנוסף, ישנם חוקרים, שטוענים שהשימוש במחשב מרחיב יכולות הנפש שלנו ומשפר את האינטלקט שלנו.
 
למרות כל התועלות, הידועות, ישנם אנשים ונשים רבים אשר חוששים להשתמש בטכנולוגיה ולכן גם נשארים מאחור בתחומים רבים הן מבחינת ידע אישי והן מבחינות רבות אחרות כמו: קשרים חברתיים, למידה ועבודה.
 
כמה מהם הגיעו אלי לאחרונה. חלקם הצליחו אפילו לשבת ליד המחשב, אולם הריכוז שלהם פג לאחר כמה דקות, אחרים חשו ממש חרדה מפני המכשיר והעבודה בו. חרדה, שהתבטאה כמו כל חרדה אחרת בהזעה ובדפיקות לב מואצות.
תגובות כאלו דומות לכל חרדה (פוביה) אחרת והיא נקראת גם "חרדת מחשב" או באנגלית "Cyber Phobia" .
חרדת מחשב נמצאת על רצף מאנשים החוששים להשתמש בתוכנות חדשות ועד אנשים השוללים כל אפשרות להדליק מחשב. חוקרים מדברים על 30-40% מכלל הסטודנטים באוניברסיטאות החווים חרדה ברמות שונות. כלומר: חרדה זו נפוצה ויש הרבה סיבות טובות לטפל בה.
 
ובכן, מה ניתן לעשות כדי להתגבר על החרדת מחשבים?
כדי לענות על שאלות אלה יש להבין תחילה את הבעיות הקשורות חרדה המחשב.
פרויד מגדיר חרדה כ"רגש לא נעים המלווה בתגובות גופניות והמזהיר מפני סכנה מתקרבת".  ואנחנו שואלים: מהי הסכנה הטמונה במחשב? מהו האיום שנמצא בו? כנראה קיים כאן פחד מהלא נודע: מה יקרה אם אלחץ על הכפתור הלא נכון? או אולי פחד חברתי: כולם יודעים להשתמש במחשב ורק אני לא!
 והפתרון?
רוב החוקרים תמימי דעים שרק שימוש במחשב עשוי להקטין את החרדה. כאשר רמות החרדה גבוהות מאד, או שהטראומה משפיעה על תחומי חיים נוספים כמו עבודה, מציעים הפסיכולוגים טיפולים שונים.
חוקרים אחרים מציעים חוויות מחשב חיוביות לשינוי העמדות ורגשות.
בכל מקרה, אם אתם חוששים מהמחשב,  ואתם בכל אופן זקוקים לשירותיו ומעוניינים להתגבר על המחסומים, הדרך היעילה ביותר היא להדליק אותו לשוטט, לנסות ואלי להשתתף בקורס קבוצתי של אנשים החוששים ממחשב, או בשיעורים פרטיים. בקורס כזה, הלמידה איטית, חווייתית והעזרה שתקבלו תעזור לכם להבין ולהתגבר, ולפתח כישורי מחשב בקצב שלכם.
אל תוותרו, התועלת מהמחשב כל כך גדולה שזה כדאי.
 
 
   ---------
--------
לעמוד הפוסט תאריך: 22-06-2011 09:43 תגובות:

האם אנחנו מגזימים במריחת קרם שיזוף ובאי חשיפה לשמש?

 
 

אין להפריז במריחת הגוף בקרם שיזוף –

מוטב להקפיד על חשיפה מבוקרת לשמש
מאת: דויד קאפח, מחבר סדרת מדריכי "טבעי"*
 

  דויד קאפח

הרבליסט
kapach@neto.net.il
חלק ממרכיבי מסנני הקרינה הם חומרים סינתטיים או תרכובות שמקורן בנפט
ואשר עלולים להתמוסס, לחדור לעור וליצור אינטראקציות שליליות
  
 
עם תחילת הקיץ אנו מוצפים מכל עבר באזהרות וקריאות להצטייד במסנני קרינה ולמרוח את כל האזורים החשופים בגוף כל שעתיים.
 
יש לדעת שחלק ממרכיבי המסננים הם חומרים סינתטיים או תרכובות שמקורן בנפט.
כאשר המסננים מתמוססים וחודרים לעור, עלולות להיווצר אינטראקציות שליליות עם העור בעלות תוצאות שליליות.
 
לחשיפה לשמש יש יתרונות רבים, אם היא נעשית בשעות הנכונות ובמידה הראויה. במרפאה שלי בירושלים אני מטפל באנשים שונים: חרדים, עובדי היי טק ועוד. מגוון המחלות מעניין, המכנה המשותף למרביתם הוא מחסור בויטמין D . אנשים היושבים מבוקר עד ערב בחדרים או אולמות סגורים מול המחשב או מול הגמרא כמעט שלא נחשפים לשמש ישירה בשעות הטובות שלה. אלו השעות בהן היא מקרינה את קרני ה UVB. קרניים אלו פעילות בעיקר בין השעות 10 לפני הצהריים ל 4 אחה"צ .
 
הויטמין נוצר בעור על ידי ה UVB בתהליך ההופך כולסטרול לויטמין D .
ישנם הנוטלים כתוסף מזון ויטמין D . תוסף זה אינו יכול למלא את החסר.
ידוע לנו כי מחסור בויטמין D יכול ועלול לגרום להרבה מחלות, החל ממחלות לב וכלי דם, סוכרת, ומחלות רבות נוספות.
 
בספרד, שאקלימה דומה לאקלים ארצנו, מצאו כי כפריים זקנים היושבים בבגדים כהים בצל ואינם נחשפים לשמש , סובלים ממחלות לב וכלי דם יותר מקבוצת הביקורת . בדמם נתגלה מחסור חמור בויטמין D.
 
לאלו הפוחדים מחשיפה לשמש בגלל סרטן העור אספר, כי נעשה מחקר באוניברסיטת הרווארד בארצות הברית בנושא זה. המחקר קבע שעל כל סרטן עור שנמנע בגלל שימוש במסנני קרינה ובהימנעות מלהימצא בשמש, אדם יכול לפתח כ 40 סוגי סרטן באיברי גוף אחרים.
 
 
__
 
* דויד קאפח הוא הרבליסט בעל ניסיון רב בתחומי החינוך והרפואה המשלימה, בעל טור קבוע בנושא רפואה טבעית ומרצה בסדנאות ברחבי הארץ. קאפח, יליד תימן, הוא נצר למשפחת רבנים ודיינים, אשר יצא להם שם בכל מחוזות תימן כמרפאים טובים. במרפאתו בירושלים מסייע קאפח לחולים רבים על ידי שימוש בצמחי מרפא.
סדרת מדריכי "טבעי" כוללת ארבעה ספרים הכוללים מידע מקיף לצמחי המרפא ולשימוש שלהם ברפואה העממית ובבישול. את סדרת מדריכי "טבעי" ניתן להזמין ישירות אצל המחבר בטל: 02-6241950. kapach@neto.net.il
 
 
 
 
אופיר אבסלנדר
"רוני חסיד דוברות ויחסי ציבור"
050-6995201, 03-6298053
 
 

 

 

 

 
לעמוד הפוסט תאריך: 15-06-2011 09:36 תגובות:

לקראת השנה החדשה

 
 

 לקראת השנה החדשה - הבטחות שאנחנו מבטיחים לעצמנו ...

 
 

נילי גולן

מנהלת פורטל מידעתא

כמה פעמים אתם אומרים לעצמכם: "די, עד כאן, אני עוזב/עוזבת את מקום העבודה /לימודים ומתחיל/ה במשהו חדש? אני עשיתי זאת שלוש פעמים: בפעם הראשונה החלטתי, שבריאותי הנפשית והפיזית חשובה לי לעין ארוך מניהול בית ספר במדינת ישראל. ובפעם השניה, החלטתי לא להמשיך לנהל אתר בריאות שהקמתי והיה בין הגדולים ביותר ברשת. בפעם השלישית, עזבתי את לימודי הדוקטורט, משום שהפרויקט עליו עבדתי נסגר מסיבות פוליטיות.
המשותף לכל שלושת הפעמים היה שויתרתי על ה"כבוד" ואולי גם על ה"כסף" לטובת עיסוק חדש, שאין בו אבטחה לא לכבוד ולא לכסף, אלא לעניין ולמילוי הסקרנות והמצברים האישיים שלי. האמת, כולם, כולל בני משפחתי הנידו ראש, אבל אני הפכתי מאושרת יותר. אני לומדת כל יום דברים חדשים, ומרגישה שהתרומה שלי הרבה יותר משמעותית.

בשנים האחרונות, אני עוסקת בהקמת אתרים באינטרנט.

תחילת השנה האזרחית,
זה הזמן הנכון לעשות שינויים ולהתחדש.
אני מציעה לכם לעשות משהו חדש ומשמעותי 
אני מציעה לכם להקים אתר באינטרנט או בפייסבוק
ולקדם את העסק / התחום שלכם
מלאו את הפרטים וקבלו אתר לחודש חינם

 
 
 
 
   
לעמוד הפוסט תאריך: 29-12-2011 19:30 תגובות:
מספר עמודים: 3
 1  2 3   הבא   
מידעתא - סרוק לנייד


 
נילי גולן - פייסבוק
 


 

התחברות למנהלים
 

                     כתבו אלינו        הצטרפו לקורס חינם להקמת אתרים  
מאמרים בנושאי בריאות המפורסמים באתר, אינם תחליף לייעוץ מיקצועי. רצוי לפנות ישירות לכותב המאמר להבהרות  

מידעתא

בלוג

בניית אתרים

דפי בריאות

מידענות

מאמרים חדשים - בריאות


מאמרים חדשים - מידענות
גלקטוסמיה

תזונה ודיאטה

 אתרים


מפת האתר
צרו קשר
blog


מהפכה בגבעת יואב? ייצוג נשים בהנהלה החלקאית
ותודה לאורלי וגיא ולחברת החשמל
אחיותי הנשים - ייצוג נשים בהנהלה החקלאית
רק 5 ימים לסגירת החשמל של פנינה
לפנינה סימנה לא יהיה חשמל - מי אשם?
כיצד הפכתי למטרה נעה בפייסבוק
ושוב מלחמה בדרום
מדוע אני נוסעת לחו"ל ומתנצלת? או צדק תיירותי
כמה נשים וגברים ימותו מסרטן, בדרום רמת הגולן וכמה יחלו עד שמישהו יעלה ספק קטן בקשר למספרם הרב?
למטיילי הכנרת שלום רב

מצגת סמינרשת 2 - הקמת חנות
מצגת סמינרשת מס' 1 שאלות - הקמת אתרים
צעדים ראשונים
כיצד מתחילים?
עיצוב האתר
כתיבת תוכן
דומיין - שם מתחם לאתר
קידום האתר ברשת
קידום אתרי תיירות
הגדרות דואר
כלים מתקדמים
מידענות
בנה אתר 


רפואת ילדים
אנדוקרינולוגיה
שפעת
אורטופדיה
גריאטריה
הומיאופתיה
מחקרים וסקרים
מיכשור רפואי ובריאותי
נוירולוגיה ילדים
רפואה טבעית
רפואה מרחוק
רשלנות רפואית
אנטי אייג'ינג
דפי בריאות - מאמרים
מוצרי בריאות ותוספי תזונה


 

קורס - בניית אתרים
הקמת אתרים - חדש

ייצוג נשים בהנהלה החקלאית - מאמר משישי בגולן
יש דרכים להתמודדות נגד השפעת - דר אריה אבני
דרכים לטיפול בשפעת - נילי גולן
הנחיות משרד הבריאות לטיפול בשפעת
הנחיות לטיפול בשפעת החזירים - משרד הבריאות
הומיאופתיה - טיפול בשפעת
סופגניות חנוכה אינן אויב! מאת רחל גרנות, דיאטנית
דיאטת HCG (ד"ר סימונס) כל האמת ורק האמת! - יורם בן אבו
מה שהטבע נותן לנו - פרות הקיץ - סיגלית שמיר
אוטיזם - חשיבות האבחון המוקדם


ואם אתה מוכרח לאהוב - שמאי גולן
הוספת אתר תיירותי למפת העולם
חדש - העלאת מצגת לאתר שלכם
יתרונות המסחר האלקטרוני
איך תקדם את הצימר שלך באינטרנט - חלק א
איך תקדם את הצימר שלך באינטרנט - חלק ב

 שבועות וצריכת חלב הגיונית
אם אתה צורך חלב כדאי שתראה את הוידאו הבא
החלב מסוכן – סכום הרצאתו של ד"ר דני קרת
מדוע לפילים אין בריחת סידן
ד"ר אבני מדבר על צריכת החלב
קישורים - אי סבילות לחלב

שבועות - גבינות וקלוריות
ויטמין D וחשיבותו למניעת סרטן ומחלות נוספות
חומץ להרזייה
לא לסופגניות !!
10 המזונות המנצחים והאחראים לבריאותכם
אבקות חלבון ותחליפי ארוחה
מהי כמות תוספי תזונה שעלינו לצרוך?
קפאין - סם ממכר
האם הסוד השוויצרי היא עוד דיאטה? או ריפוי מחדש דורש מחויבות
כיצד נחזק את המערכת החיסונית ?

לייב סיטי
ספינדן
גבעת יואב
נעלי דר קומפורט
האוניברסיטה החברתית
ד"ר אשחר
מכון רון
מידרסים
Gie Water
Midot Technology

 

 - מפת האתר  -  הפוך לעמוד הבית  -   הוספה למועדפים   -  חזור למעלה    -  טל. 0775163321  -  web@my-daata.com  -